Jak rychle obnovit síly, když jste stále v časovém pressu?

Jste vytížení natolik, že vám na relaxaci nezbývá čas?

Relaxovat je ale dobré právě proto, že jste v napětí.  Celý den jste v práci, potom musíte stihnout domácnost, rodinu a večer padáte vyšťavení do postele, abyste se alespoň trochu prospali a celý tenhle kolotoč mohl začít nanovo?

 

Chápu. Také to znám. Nicméně život je otázka priorit. Pokud cítíte, že toto tempo je opravdu šílené a chvílemi už opravdu nemůžete, je třeba se zamyslet nad svým životním stylem.

 

„Chci to takhle opravdu?  Co třeba narušit toto zběsilé tempo tím, že se jednou až dvakrát denně zastavím na 10 minut? A dotankuji cíleně energii?“

 

Pokud už delší dobu laškujete s tím, že byste mohli začít s meditací, či relaxačním cvičením, ale nemáte čas to zkoušet, natož někam jít se učit meditovat, pak mám pro vás návod.

Udělejte si cíleně čas 10 minut přes den. Opravdu cíleně. Jako si ho děláte na oběd. Udělejte si prostě  čas na obnovu svých sil, osvěžení mozkových buněk a dotankování energie.

 

  1. Sedněte si pohodlně na židli, nebo do křesla tak, aby nohy byly pevně opřené o zem, nepřekřížené. Ruce na klíně, nebo na opěrce, ale tak, aby nemohly spadnout, když se uvolníte.  Hlavu mějte pohodlně opřenou . Mobil a jiné rušivé podněty vyřaďte z provozu na 10 minut
  2. Zavřete oči, nebo je přivřete. Dýchejte. Nádech nosem, výdech pusou. Všímejte si vzduchu, který proudí dovnitř a ven. Jak zní. Vnímejte, jak proudí nosem a má jiný zvuk, a jiný zvuk při výdechu. Všimněte si uvolnění, které postupně přichází. Zvuky zvenčí jsou vám lhostejné.
  3. Začněte se zaměřovat na vaše tělo. Představte si, jak z vašich nohou rostou kořeny. Ty kořeny vás uzemňují pevně k podlaze. Jste součástí Země. Jste s ní spjatí.
  4. Všimněte si vašeho těla, jak sedí. Projeďte si ve své mysli všechna místa, kterými se dotýkáte židle. Jeďte od stehen, přes zadek, záda, ramena, krk, hlavu. Postupně od spodu, nahoru. Každou část prociťte a vnímejte ten dotyk. Prociťte to místo doteku se židlí
  5. Pozorujte svůj dech, jak se hrudní koš při nádechu zvedá a při výdechu klesá. Zaměřte se na tento pohyb. Představte si, jak při každém zvednutí hrudního koše přichází příval nové energie. Příval síly. Příval klidu. Při výdechu si představujte, jak odchází únava. Odchází starosti. Odchází stres, shon a napětí. Až máte pocit, že jste si již dotankovali dostatek energie, zůstaňte jen v klidu sedět. Nechte své myšlenky proudit. Jen je pozorujte svým vnitřním zrakem.
  6. Až budete chtít, otevřete oči. Vnímejte světlo, své tělo, protáhněte se, rozhýbejte tělo a můžete vstát. Budete se cítit jako byste se právě vykoupali v průzračném jezeře plném  energie.

Meditace pro rychlou obnovu sil je ke stažení také jako audio. Máte-li zájem o poslech ve vašem přehrávači, nebo mobilním telefonu, stahovat můžete ZDE.

 

Budu ráda, když mi napíšete, jak se vám taková 10 minutová meditace osvědčila a jak jste se cítili.

Přeji vám pěkný a úspěšný den.

 

 

© Mgr. Irena Hájková, www.irenahajkova.cz  NLP kouč, terapeut EFT, hypnoterapeut

Líbí se vám můj článek? Budu ráda, když jej budete sdílet.

Irena Hájková
Specializuji se na pomoc klientům s potížemi ve vztazích. Ať už máte potíže při výchově nebo se svými rodiči, či partnery. Další mou specializací je úzkostné prožívání běžných situací, posilování sebevědomí a práce s klienty, kterým jejich vlastní emoce znepříjemňují život a brání v dosahování vytyčených cílů. Více o mně najdete na https://www.irenahajkova.cz
Komentáře