Moje vzdělání

 • Univerzita Karlova – Pedagogická fakulta
 • Pražská vysoká škola psychosociálních studií
  Celoživotní vzdělávání
 • Psychoterapeutický psychodynamický výcvik
  Vzdělávání v oboru psychoterapeut. V současné době absolvuji výcvik v psychoanalytické psychoterapii v trvání 5 let.
 • Certifikovaný kouč NLP
  NLP (neurolingvistické programování)
 • Practitioner NLP
  Hypnoterapie
 • Terapie zaměřená na emoce ( EFT )
  EFT ( Emocional Freedom Techniques) Certifikace EFT Practicioner
 • Negramotný rodič
  Online vzdělávací kurz zaměřený na porozumění mezi rodiči a dětmi
 • Nevýchova
  Online vzdělávací kurz

 Kdo jsem ?  

Proč jsem se rozhodla, že budu pomáhat dalším lidem najít svou vlastní cestu ke spokojenému a naplněnému životu?

 

V mém životě nebylo vždy všechno ideální...ale čí život můžeme nazvat ideálním, že?

Diagnózu ROZTROUŠENÁ SKLEROZA jsem si vyslechla v roce 1998.

( ...teď jste se možná zalekli a chcete tuto stránku zavřít... zkuste to ale vydržet, o RS tento článek není, ikdyž svou počáteční roli tam hraje a já této její roli musím vyseknout velké poděkování...proč? Dozvíte se, když budete číst dál...)

Předtím jsem dlouhodobě měla problém s chronickým únavovým syndromem, který byl následkem přechozené mononukleózy. Zažila jsem únavu tak obrovskou, že jsem nechtěla vstát ani z postele, měla jsem denně teploty, potila jsem se, měla jsem pocit nekončící chřipky a spoustu dalších problémů.

S roztroušenou sklerózou jsem se ale nemínila smířit jen tak.

Ano, přijala jsem ji jako svou součást. Ale nikoliv tak velkou, abych jí věnovala více pozornosti, než si zaslouží.  Přesto se mi po pár letech ještě přidal autoimunitní zánět štítné žlázy.

Proč zrovna další autoimunitní nemoc, co dělám špatně?

Zjistila jsem, že tyto autoimunitní nemoci jsem „neobdržela“ úplně náhodou, náhody neexistují. Začala jsem na sobě, na svém životě, vztazích, jídle a duši pracovat.

Převzala jsem nad svým životem odpovědnost.

 Díky tomu jsem dokázala rozklíčovat, jaké životní etapy, kroky a postoje mne k těmto chorobám, jejichž společným jmenovatelem je špatně fungující imunitní systém, dovedly.

Faktem je, že ani to, že najdete možnou příčinu vašeho trápení, vás nevyléčí.

Jedinou možností je, že začnete konat.

Začít překračovat svá vlastní tabu a své stíny, jít za hranici své komfortní zóny.

Začala jsem ze svého života pomalu odstraňovat zvyky, vzorce a postoje, díky kterým mi nemoc do života přišla a přidávat ingredience, které mi dosud chyběly, nebo jsem jich měla málo…Mohu vám říci, že to nebylo vůbec jednoduché, tekly potoky slz a měla jsem stokrát chuť se na to vykašlat, protože výsledek se nedostavoval tak rychle, jak bych si představovala.

Můžete se i vy sami zamyslet, co jste  jako děti potřebovali, ale dostávalo se vám toho v omezené míře, nebo vůbec... pozornost, hezké vztahy, méně kritiky a hodnocení, více svobody, více ocenění…možná jste jako děti potřebovali více lásky, té bezpodmínečné. Vaše nitro je jediné, které zná odpověď. Vy nejlépe víte, kde jste to neměli ideální a jak jste se s tím tenkrát prali.

Říkáte si, ale teď jsem dospělý, co nadělám, vždyť to nemůžu změnit, ani to nejde. Co tedy nyní, když jsme již dospělí,  můžeme pro sebe dělat? 

Víte co? Můžete toho pro sebe udělat hodně. Právě proto, že jsme nyní již dospělí, že už víme, o čem to je, víme, že život je v našich rukách. Že za nás ho nikdo jiný žít nebude. A to, co jsme jako děti neobdrželi a co nám chybělo, si můžeme nyní dát sami.

Můžeme o sebe začít pečovat. Vlastně musíme,  je to naše povinnost. Pečovat o sebe s láskou, hýčkat se, odpouštět si chyby a omyly. Můžeme se začít mít opravdu rádi a oceňovat se.

Odpusťme sobě i druhým. Važme si sebe samotných. Mějme rádi sami sebe.

K tomuto  závěru jsem ale nedošla najednou. Jaká byla postupně  moje cesta?

Cesta k poznání sebe, k respektu ke svému tělu a poté i ke své duši a nitru?

Čím vůbec začal můj osobní příběh, díky němuž nyní mohu pomáhat ostatním na jejich cestě ke spokojenému životu a k tomu, být sám se sebou spokojený a být šťastný ve svém těle i životě ?

Došlo mi, že se nemohu spoléhat jen na pomoc zvenčí. Že se musím své cesty za lepším životem, lepším zdravím a spokojeností účastnit AKTIVNĚ.

Velmi mne tehdy zaujaly knihy o tom, jak je možné výrazně zlepšit své zdraví snížením spotřeby kyselinotvorných potravin a změnou stravy ve prospěch zelených potravin a především tedy zeleniny a ovoce. O stravě jsem v té době přečetla hodně literatury a našla jsem v tom jednu z možných cest. Inspirovalo mne to natolik, že  se zeleninové a ovocné šťávy staly naším oblíbeným nápojem.  K tomu jsme přidali minimálně 1- 2 saláty denně a postupně se začalo měnit a zlepšovat i moje zdraví. Nestala jsem se vitariánkou.  Jím běžná jídla, jen jsem přidala prostě saláty, ovoce a šťávy k naší běžné stravě. V podstatě můžu říci, že ovoce a zelenina tvoří cca  50% mého denního příjmu.  Zlepšila se mi fyzická kondice a nemocnost na běžné virózy.

Spolu se změnou stravy přišly ale i další změny.  Uvědomovala jsem si čím dál více, jak moc souvisí  vnitřní pohoda a bouřlivé emoce s nemocemi a začala jsem pátrat, proč zrovna já mám rovnou dvě autoimunitní nemoci. Zjistila jsem, že vlastně přesně vím, čím to je a postupně jsem na sobě pracovala. Eliminovala jsem ze svého okolí vztahy, které mi škodily a tam, kde to eliminovat nešlo, jsem v sobě vyřešila svůj postoj a přístup k těmto vztahům,

Stále na sobě pracuji a stále se vyvíjím. Je to jako slupka cibule, která má na povrchu kaz. Jakmile začnete cibuli loupat, tak často pod další slupkou objevíte podobný, či stejný kaz, jen v jiné rovině. A tak zase musíte loupat, dokud se nedostanete ke zdravému jádru.  Podobně i já jsem si řešila a stále řeším spoustu svých osobních strastí, slupku, po slupce.

Dnes mohu říct, že moje cesta, nejen za zdravím, ale také za emoční pohodou, klidem, vyrovnaností je protkána nitkou, kde hlavním uzlíkem je LÁSKA. Nemyslím teď jen lásku, kterou dostanete od druhých a druhým dáváte. Myslím tím především lásku, kterou jste schopni dát sami sobě, se kterou jste schopni na sebe nahlížet.

Bez ní není možné podle mne dlouhodobě se udržet  ve stavu ZDRAVÍ. S láskou souvisí i to, co do svého těla pustíme. Zda sajrajt, nebo zda kvalitu. Zda setrváváme v nefunkčních vztazích, nebo zda se sami máme natolik rádi a vážíme si sebe sama, že raději začneme jinak, bez této koule na noze.  Dál s tím souvisí také vztah k druhým. Nenávist, pomluvy, braní si druhého do úst, to je něco, co neprospívá zdravému tělu, natož zdravé mysli. 

Dalším pro mne podstatným uzlíkem byla POKORA a TRPĚLIVOST

 Jít si pokorně za svým, nečekat na zázraky, jen konat to nejlepší v rámci svého svědomí. V rámci péče o sebe, lásky k sobě.

Víra, že někdy se dějí věci, které není možné změnit. Je třeba je jen přijmout.

ODPUŠTĚNÍ

 Tak bych nazvala další uzlík. Souvisí s  láskou. S láskou k sobě a k druhým. Odpustit sama sobě a odpustit druhému. Přijmout, že situace, které vznikly a děly se, měly svůj důvod v duších všech aktérů.

Objevila jsem kouzlo ODPUŠTĚNÍ.

Bylo to jako malý zázrak, který umí změnit náhled na celou situaci a umožní najednou vidět věci, které byly utajeny. Jako kdybych si doteď svítila jen baterkou a vše, co bylo ze světelným kuželem, mi zůstávalo utajeno.  Jakmile jsem dokázala odpustit sobě, i druhým, vše kolem se rozzářilo.

Kromě vyvážené stravy ve smyslu dodávání kvalitních živin pro tělo a také kvalitních živin pro duši ve formě výše řečeného, jsem začala s meditacemi a energetickými cvičeními. 

O meditacích je známo, že MEDITACE vytváří stav hlubokého uvolnění a klidu. Mozek se během klidné meditace naladí do vln alfa. Dosáhnete-li hluboké meditace, zklidníte se ještě více , mozkové vlny dosáhnou vln théta. Nakonec dosáhnou i vln delta. 

Meditace a energetická cvičení považuji za další z důležitých pilířů, díky nimž jsem schopná pozitivně ovlivňovat  zdraví své mysli, i svého těla. Dodává mému tělu energii, dokáže pracovat s energetickými  poli , odblokovat místa, kde se energie zacyklí a neproudí.

Všechny uzlíky na nitce ke štěstí, zdraví a spokojenosti, které popisuji, nevznikly jen pouhým uvědoměním. Bylo třeba hodně času, omylů a různých zkoušek, kterými jsem si procházela. 

A čím víc si toho uvědomíte a čím více se posunete, tím zajímavější informace o sobě a o vaší cestě odhalujete.

 

Moji cestu z nejhoršího bych nazvala cestou od  role oběti neblahých životních okolností do role tvůrce svého vlastního života.

Nebylo to zpočátku vůbec snadné. Provázely mne slzy, pot a  neúspěch. Když se ale ohlédnu,  jsem vděčná za všechny zkušenosti. Především za ty, které nebyly dobré. Umožnily mi růst, poučit se, najít samu sebe, najít svůj klid. Našla jsem své slabé stránky. Neutekla jsem před nimi a vzala jsem je jako výzvu. Výzvu, která mi umožnila najít mé silné stránky.

Budete-li na své cestě potřebovat pomoc, jsem vám k dispozici.

Jako kouč, terapeut a jako člověk

Co Vás při setkání se mnou čeká?

 • Stanovíme si cíl, na kterém budeme pracovat
  Ujasníme si vaši představu, čeho chcete dosáhnout.
 • Najdeme spolu „kámen úrazu“
  Zjistíme, podle jakých vzorců se řídíte a zda jsou stále platné a funkční. V případě, že ne, změníme je na takové, které vám budou ku prospěchu
 • Naslouchám
  Budu vám naslouchat. Poté se budu ptát. Vaše vlastní odpovědi vám budou vodítkem k nalezení pro vás co nejlepšího řešení
 • Nesoudím, nanálepkuju
  Nebudu vás soudit za to, co jste udělali, měli udělat, nebo neudělali.
 • Vše, o čem spolu budeme hovořit, je důvěrné
  Nic z vašeho soukromí neunikne.
 • Budete na sobě pracovat i v době, kdy se neuvidíme
  V době, kdy se neuvidíme, budete moci ve svém podvědomí stále pracovat na svém cíli. Vaše téma bude dále rozvíjeno a ve svém podvědomí budete dělat potřebné kroky k naplnění vašeho cíle. Pomocí drobných, ale účinných seberozvojových nástrojů, které vám předám, budete moci sami dále růst.
 • S mou pomocí najdete řešení uvnitř sebe samotných
  Řešení vašich problémů bude plně ve vašich rukách. Zjistíte, že všechna řešení máte v sobě již dávno obsažená. Jen o nich možná ještě nevíte.
 • Objevíme spolu váš skrytý potenciál
  Najdeme vaše zdroje a rezervy k tomu, abyste opět žili tak, jak si přejete.

Co podpoří mysl i tělo, aby prosperovalo a uzdravovalo se zevnitř i zvnějšku? 

 • Zdravá strava
  Jídlo, které se sestává z 50% ze zeleniny a ovoce. Je přirozené, že občas nám to úplně nevyjde, nemáme vždy čas a někdy ani příležitost, ale pokud se pohybujete v průměru kole 40-50% příjmu zeleniny či ovoce v surovém stavu, je to v pořádku.
 • Láska
  Láska především k sobě samotnému. Nenech si dělat to, co se ti nelíbí, nenech se sebou vláčet, nebo orat. Máš svou vlastní sebeúctu. Mysli na sebe, pečuj o sebe, hýčkej se. Jen když ty budeš spokojená, pak budeš moc dávat lásku dál. Uštvaná matka, která se sebeobětuje, nečiší láskou a teplem pro své děti a manžela. Totéž platí i pro muže. Sebeláska, sebeúcta, sebehodnota…až ji získáš a budeš ji mít uvnitř sebe, budeš umět dávat bezpodmínečně svou lásku dál svým nejbližším.
 • Pokora
  Některé věci nezměníš. Jsou tak a basta. Nezměníš ani některé lidi. I kdybys sebevíc po tom toužil/a. Přijmi to. Změň úhel pohledu. Někdy se ději věci, které nedokážeme ovládnout ani změnit. Nauč se přijímat takové situace s pokorou.
 • Odpuštění
  Často si ani neuvědomujeme, jak moc nám umí život zkomplikovat to, že se na někoho, nebo na něco zlobíme. Někdo nám ublížil a my, i když se snažíme, nedokážeme odpustit. Jsme naštvaní, nebo naopak submisivní a situaci nedokážeme vyřešit. Tak žijeme dál i s tímto balvanem a čas letí. Přitom odpuštění dokáže divy. Když se od problému nakonec dokážete oprostit a PUSTIT jej, pak se možná budete divit, jak mocný příliv energie pocítíte. Je to jakoby se provalila říčka energie, která byla zablokovaná balvany zloby a nepochopení.
 • Meditace
  Meditace je taková třešnička na dortu. Já ráda využívám nejrůznější relaxační a meditační techniky. Meditaci, hypnózu a relaxační cvičení používám téměř denně. Zařazení různých druhů relaxace dokáže povzbudit mysl i tělo a rozproudit stagnující energii. Vaše cíle se stanou dosažitelnější. Může se jednat o cíle zaměřené na cokoliv venku, výborného efektu však dosahuje i v oblasti zdraví. Meditacím se věnuji na své stránce v menu MEDITACE, RELAXACE
Irena Hájková
Irena Hájková
t.č. ve výcviku v psychoterapeutickém poradenství, koučka NLP, terapeukat emoční psychologie

Máte potíže ve vztazích? Ať už s vlastními dětmi, nebo rodiči, či partnerem ? Chcete lépe porozumět sobě samotným? Trpíte úzkostným prožíváním a necítíte se dobře? Máte potíže s vlastními emocemi, sebevědomím a tyto potíže vám znemožňují dosahovat vašich cílů? Jsem tu pro vás. Zajímá-li vás, jaké mám vzdělání, jak pracuji a jak bych vám mohla pomoci, najdete více na https://www.irenahajkova.cz

Kontakt

E-mail

info@irenahajkova.cz

Facebook

Irena Hájková - kouč a terapeut

Instagram

Irenahajkovakoucaterapeut

Youtube

IrenaHajkováterapeutakouc

Twitter

HajkovaIrena