Proč se vyplatí pečovat nejen tělo, ale i o duši?

Proč se vyplatí pečovat nejen tělo, ale i o duši?

 

Člověk toužící po zdraví už v dnešní době  ví, že  je třeba dávat pozor, na to, co jíme. To je bez debat. O jídle, které je nám nabízeno v marketech, vůbec nic nevíme. Nevíme,  jak o něj bylo pečováno. Zda například zelenina nebyla zalévána splaškovou vodou, zda půda, v níž roste, není plná jedů a čím je zelenina, či ovoce stříkáno. Stejně tak nevíme nic o mase, či mléčných výrobcích. Je to na obrovskou diskusi, jak je s živými tvory, kteří jsou určeni ke spotřebě zacházeno a zda vůbec je to etické jíst maso. Tuto diskusi nechci vyvolávat.  To je téma, kterého je všude plno, jsou přímo skupiny a komunity, které sdílejí svůj pohled na jídlo a jeho vliv na naše zdraví.

Je však málo těch , kteří  se zajímají o své zdravé nitro. Ať už jsou to ti, kteří zdravou stravu neřeší vůbec, nebo ti, kteří zdravou stravou žijí .Péče o své nitro tolik důležitá lidem nepřijde.

Přitom je to podle mne to nejdůležitější, dala bych to na první místo.

Je důležité mít psychiku v pohodě,  zdravé sebevědomí, spokojenost v životě, uvědomování si toho, co je v životě podstatné. Umět být šťastný za každých okolností, nezávisle na tom, co se děje kolem. Najít štěstí sám v sobě.  To jsou devizy, které spolu  se zdravým životním stylem, uměním odpočívat a uměním mít krásné vztahy, patří k sobě.

Péče o zdravý životní styl a tělo spolu s péčí o duši tvoří jednotu a úzce spolu souvisí.

Co tedy udělat, aby bylo naše tělo i duše v souladu?

1./ Nikdy nejdi sám proti sobě. A to opravdu NIKDY. Z dětství toho máš zaděláno dost a nyní v dospělosti je na tobě, aby sis křivdy, které se ti možná udály, dal do pořádku. Nahlédl na ně  a nechal je jít. Je na čase žít tak, jak  tvá duše žádá. Uvnitř sám sebe víš, po čem tvé srdce touží a co tě naplňuje. Rozhodni se žít tak, jak to cítíš. Ať jde o vztahy, nebo práci.

2./ Nauč se efektivně střídat práci a odpočinek.  Dovol si během odpočinku jen odpočívat. Pusť z hlavy všechny  deadliny a  problémy, které řešíš .V době odpočinku skutečně odpočívej. Totéž platí  o posteli a době spánku. Když je čas spánku, tak spi a nepřemítej o tom, co by kdyby…

3./ Hýbej se. Souvisí to s odpočinkem. Tento typ odpočinku je ale aktivní.  Je dokázáno, že lidé, kteří se věnují aktivně a pravidelně pohybu, netrpí tolik na deprese,  úzkosti a díky endorfinům, které se při pohybu vylučují, dokážou lépe zvládat krizové situace.

4./ Udržuj dobré vztahy s rodinou, přáteli. Rodinné vztahy jsou někdy komplikované, je těžké se v některých cítit dobře. Přesto má smysl, na nich pracovat. Nejde-li to, jsou přátelské a partnerské vztahy plnohodnotně schopné nám vynahradit pocit přijetí, lásky, potřebnosti. Vyléčit nás. Často jsou přátelé schopni sytit nám naše potřeby, které ani rodiče sytit nedokázali.  Dobré vztahy jsou základním měřítkem našeho pocitu štěstí.  Vztahy, které nám dobře fungují si  hýčkejme. Važme si jich a pečujme o ně.

5./ Měj se rád/a. Odpouštěj. Zabydli se ve svém vlastním JÁ jako v tom nejútulnějším domečku na světě. Když dokážeš milovat sám sebe a dokážeš si odpouštět své nedokonalosti a své chyby, budeš umět odpouštět i druhým. Dokážeš druhé milovat bez podmínek tak, jako sám sebe. Buď ukotvený ve svém vlastním JÁ. Buď u sebe DOMA.

 

© Mgr. Irena Hájková, www.irenahajkova.cz  NLP kouč, terapeut EFT, hypnoterapeut

Líbí se vám můj článek? Budu ráda, když jej budete sdílet.

Četli jste můj starší článek? 6 kroků ke zdraví a spokojenosti

 

 

Irena Hájková
Specializuji se na pomoc klientům s potížemi ve vztazích. Ať už máte potíže při výchově nebo se svými rodiči, či partnery. Další mou specializací je úzkostné prožívání běžných situací, posilování sebevědomí a práce s klienty, kterým jejich vlastní emoce znepříjemňují život a brání v dosahování vytyčených cílů. Více o mně najdete na https://www.irenahajkova.cz
Komentáře