6 kroků ke spokojenosti a ke zdraví

štěstí

 

Každý den se kolem nás děje tolik negativních věcí…vstáváme a od rána na nás útočí zprávy v rádiu, otevřeme v práci počítač a už se to na nás valí dál. Politické šarvátky jsou na denním pořádku,  zprávy ze světa neobsahují v poslední době žádnou pozitivní událost. Pokud zprávy doposlechntete celé, dozvíte se ještě nějaké novinky z černé kroniky. Na celé naše tělo  a mozek  útočí obrovské množství  negativních informací. Do toho v práci musíme stíhat, odvádět výkon, jsme pod tlakem a ti, kteří nejsou nad věcí, se mohou pod tíhou zodpovědnosti, tlaku a nároků trochu hroutit.

Přijdete domů a doma vás hned rozčílí děti a manželka či manžel jsou naštvaní a tak to bublá a bublá.

Pokud denně zažíváme takovéto uspěchané a nic moc pozitivní klima, tělo nám dříve, nebo později ukáže, že by si to představovalo jinak.  Jelikož si ale moc nemůžeme dovolit marodit, raději na varovné signály těla nereagujeme, jdeme do práce spolu s růžovou tabletou a nějak to ustojíme.

Říkáte si „ Já ale musím, nikdo to za mne neudělá “

Bohužel to tak dnes je a dnešní náročná  doba příliš nepřeje těm, kteří  si chtějí zajistit jak karieru, tak i trávit kvalitní čas se svou rodinou  a zároveň dbát na své zdraví.

Jaké kroky můžete udělat , ikdyž jste velmi zaměstnaný/á, které nezaberou moc času a přitom můžou mít  pro vaše tělo a zdraví obrovský efekt?

Těchto pár krůčků, které zařadíte do svého každodenního života, dokáže  zažehnout  nový oheň do vašeho života,  nastartuje  vaši vyšší spokojenost  a zlepší vám zdraví, protože jak víte, jsme jedno tělo a jedna duše. Když se budeme věnovat  především péči o sebe samotné, pozitivní výsledky na sebe nenechají dlouho čekat

 smart-725843_1920

1./  Děkujte

Každý den večer před spaním, nebo v jiném momentě, kdy máte chvilku pro sebe (vana, sprcha), poděkujte v duchu za to, co bylo pozitivní na celém dni. Například se na vás někdo usmál, venku hřálo sluníčko, krásně zpívali ptáci, do práce jste stáli v kratší koloně, než obvykle, děti  vám udělaly radost, manžel uvařil večeři, nebo vynesl koš, manželka  vás podpořila před obchodní schůzkou, dnes jí to slušelo/dnes mi to slušelo, opravář nám dobře spravil  pračku, dnešní prezentace se mi povedla…

Za den najdete  mnoho věcí, které by vám možná nestály za povšimnutí. Je dobré za ně poděkovat v duchu sobě i jiným.

 

2./ Relaxujte alespoň jednou denně

Zavřete oči, uvolněte se, stačí vám například 5-15 minut, 3 x se zhluboka nadechněte, prociťte úlevu, všimněte se, jak máte uvolněné svaly v obličeji, prociťte to uvolnění, uvolněná ramena, paže, vždy prociťte ten pocit uvolnění v části těla, na kterou zrovna myslíte, pokračujte hrudníkem, zády, břichem, uvolněte hýždě, stehna, lýtka, kotníky, chodidla…vnímejte, jak je celé tělo uvolněné, jak pravidelně dýcháte.  Technik na relaxace je vícero, jednotlivé techniky vám přiblížím později konkrétně. Myšlenky vám mohou zpočátku, než si na nácvik relaxace zvyknete,  utíkat,  ale nic se neděje, vraťte se k místu na těle, které zrovna prociťujete a  vnímejte pocity uvolnění, klidu a svůj dech.

 

3./ Usmějte se

Neuvěříte, kolik pozitivní energie se vám vrátí, když se na někoho usmějete a dotyčný vám úsměv vrátí. Když míjíte sami sebe v zrcadle, věnujte úsměv i sami sobě….můžete si i do zrcadla říct něco pochvalného…až se z úsměvu do zrcadla stane zvyk,  budete mít  ze sebe lepší pocit.

 

4./ Hýčkejte své tělo

Dopřejte si občas voňavou koupel při svíčkách, s kapkou aroma oleje. Spočiňte ve své  lázni pak o chvilku déle a pomalu se ručníkem utírejte, namažte své tělo krémem, zlehka a pomalu a vychutnávejte příjemný kontakt s vaší pokožkou.

 

5./ Jezte zdravě

Nemusíte být zrovna  vitarián, ale asi již víte, že své  zdraví podpoříte především čerstvým ovocem a zeleninou. Zařaďte do svého jídelníčku minim. dvě taková jídla denně.

 

6./ Pijte čistou vodu tak často, jak jen můžete

Lidské tělo je tvořeno především z vody, vodou z těla odplavíte také toxiny a škodlivé látky, proto pokud  to již neděláte a dáváte přednost ochuceným nápojům, kterých se nechcete vzdát, dbejte positive-725842_1920

také na to, abyste mimo ně dodali tělu i onu životodárnou čistou vodu

A na závěr to nejdůležitější. Udržujte svou mysl v pozitivním nastavení.  Ne každý umí vidět svět kolem sebe a situace, které se dějí v pozitivním světle, přesto mám pro vás dobrou zprávu…i to se lze naučit. Není to sice snadné, změnit vaše nastavení, které se táhne  od vašeho mládí, ale s trochou práce na sobě samotném lze změnit  vnímání světa kolem vás a zlepšit vám tak nejen vaše vlastní zdraví, ale i život.

© Mgr. Irena Hájková, terapeut a kouč NLP

Irena Hájková
Specializuji se na pomoc klientům s potížemi ve vztazích. Ať už máte potíže při výchově nebo se svými rodiči, či partnery. Další mou specializací je úzkostné prožívání běžných situací, posilování sebevědomí a práce s klienty, kterým jejich vlastní emoce znepříjemňují život a brání v dosahování vytyčených cílů. Více o mně najdete na https://www.irenahajkova.cz
Komentáře