Jak spolehlivě pohřbít partnerský vztah?

partnerský vztah

Jak spolehlivě pohřbít partnerský vztah?

Není to tak složité.

I krásný vztah, který s partnerem nebo partnerkou máte, může dostat trhliny, když  po mileneckém okouzlení sklouznete do rutiny  a začnete používat určité komunikační vzorce.
Pozor, tou rutinou nemyslím každodenní  rutinu běžnou pro dlouhodobý partnerský vztah. Taková rutina je vztahu dokonce prospěšná. Jsou to určité rituály, které si s partnerem vytváříte a které vztah utužují a rámují. Udržují v něm pocit jistoty, důvěry  a bezpečí.

Narušit a nalomit důvěru ve vztahu se vám spolehlivě podaří když:

  • Začnete bezdůvodně žárlit. Ale nejen to, začnete samozřejmě partnerovi dělat patřičné scény. Říká se sice,  že trocha žárlivost ve vztahu je znamením toho, že nám na tom druhém záleží, ale  pokud je toho příliš, může  vztah náležitě zhořknout a dostat vážné trhliny.
  • Vyčítáte partnerovi /partnerce všechny koníčky a zájmy, protože máte pocit, že by se měl/a věnovat jen a jen vám. Je  třeba vzít v úvahu,  zda jsme partnerovi dopřáli dostatek svobody, protože nikomu by se nelíbilo být svázaný a mít vztah jako zlatou klícku.
  • Srovnáváte partnera. Srovnáváte jej s vaším bývalým, nebo bývalkou.  Partnerku srovnáváte s  maminkou. S jiným kamarádem či kamarádkou. Vždy se najde někdo, kdo něco umí líp. Vztah je ale o respektu a toleranci. Takže možná je možné, že maminka umí tu nejlepší svíčkovou na světě, nebo současný partner je méně šikovný, než bývalý partner, ale žijete se svým partnerem právě proto,  že je takový, jaký je. Se svými chybami a nedostatky a stejně tak se svými přednostmi.
  • Lžete. Nebo spíše neříkáte pravdu, mlžíte, upravujete realitu.   Vztah je založený na důvěře.  Některé trhliny spojené s důvěrou  lze zacelit, ale nesmí jich být příliš mnoho. Jde také o  vážnost těchto trhlin v důvěře. Nevěra patří rozhodně do ranku událostí, které spolehlivě zabijí i dlouholetý vztah . Ikdyž jde jen o  nezávaznou a ojedinělou událost.
  • Sexuální nesoulad. K lásce a kvetoucímu vztahu patří respekt. A to i v sexuální oblasti. Když pomine období mileneckých vášní, můžou partneři zjistit, že mají každý rozdílné potřeby v oblasti sexu.   Je na obou partnerech, aby téma sexu netabuizovali a otevřeně si o svých potřebách pohovořili a snažili se vyřešit vše tak, aby byli oba spokojeni.
  • Nemluvíte otevřeně o tzv. potenciálně konfliktních tématech. Často  chybí odvaha říct, jak věci potřebujeme mít.  Co bychom potřebovali a co naopak nepotřebujeme. A tak místo toho volíme taktiku buď:

–  Mlčení. Doufáme, že partner uhodne, proč s ním nemluvíme
–  Vyčítání partnerova chování bez toho, abychom mu vysvětlili ,co bychom potřebovali….tzn. střílíme tematicky mimo mísu a vyčítáme co partner nedělá , namísto toho,  abychom se domluvili a vše si vysvětlili. A předešli tak hořké pachuti po takové hádce.
– Urážení se. Urazíme se a partnerovi má tak být jasné, že takhle NE….ale už nám nedojde, že partner nemusí úplně tušit, o co jde,   Čekáte, až milostivě za vámi přijde s prosíkem.
– Napíšeme partnerovi email, nebo SMSku.  Spolehlivě tak bude nastíněný problém  pochopen jinak, než jak je myšlen a na další konfliktíčky je zaděláno.

Jak vidíte, je to snadné. Pokud se jen trochu poznáváte,  chyťte se za nos a zkuste s tím něco udělat. Vztah není vždy procházka růžovou zahradou, ale  je škoda  být sami sobě škůdcem tam, kde partnerská zahrádka  potřebuje jen zalévat a  trochu pohnojit.

© Mgr. Irena Hájková, www.irenahajkova.cz  NLP kouč, terapeut EFT

Líbí se vám můj článek? Budu ráda, když jej budete sdílet.

Máte-li potíže se vztahy, které byste rádi řešili konkrétněji, můžete využít moji online mailovou poradnu, která je zdarma, nebo obšírnější osobní či Skype konzultaci, která je již placenou službou.

Četli jste i mé další články z oblasti partnerských vztahů?

 

Irena Hájková
Specializuji se na pomoc klientům s potížemi ve vztazích. Ať už máte potíže při výchově nebo se svými rodiči, či partnery. Další mou specializací je úzkostné prožívání běžných situací, posilování sebevědomí a práce s klienty, kterým jejich vlastní emoce znepříjemňují život a brání v dosahování vytyčených cílů. Více o mně najdete na https://www.irenahajkova.cz
Komentáře