Chcete svou paniku umět uzemnit?

Ráda bych sdílela jednu úžasnou techniku, se kterou jsem pracovala již několikrát s klienty trpícími panickými atakami (kdo neví, co to je, tak jen ve stručnosti: Jde o náhlý, zdánlivě z ničeho nic přicházející tísnivý pocit strachu) Strach je tak silný, že dotyčný může mít až pocit že se zblázní, že má infarkt, že se udusí apod)

Pro uklidnění všech, kteří tímto nepříjemným symptomem trpíte, musím podotknout, že se tak v drtivě většině nestane a že panika stejně, jak přijde, tak i odejde. Nicméně je to zážitek tak nepříjemný, že se ho člověk začne obávat tyto obavy mu dále ztěžují běžný život.

Způsobů, jak se dá s panickou atakou pracovat je spousta. Rozhodně tady nechci dávat rady, které mi nepřísluší. Jestli vám panika komplikuje život hodně, pak je na místě zvolit lékaře a medikaci,  Pokud ale nechcete zůstat jen se založenýma rukama, můžete se sebou pracovat. A to s pomocí psychoterapeuta, psychologa, kouče, nebo samostudiem. Možností je celá řada.

Vše ale od vás bude vyžadovat váš aktivní přístup.

A proto, že jste tady, soudím, že máte o aktivní přístup zájem.

 

Zde nabízím jednu jednoduchou a nenáročnou techniku, která ale v právě rozjeté panice umí udělat velkou službu.

  • zkrátit dobu trvání paniky
  • uvědomění sebe sama
  • soustředění na prostor, ve kterém se nacházím. Na pocity, zvuky, oční podněty, chutě.
  • zapojí smysly do vnímání něčeho jiného, než je ochromující  pocit strachu

 

Vyzkoušejte.

Přečtěte si způsob, jak se technika provádí, event, si to vytiskněte a jakmile to budete potřebovat, snažte se postupovat podle návodu.

 

Moc na vás myslím a budu ráda,  když se podělíte se svou zkušeností s touto technikou

 

Irena

Irena Hájková
Specializuji se na pomoc klientům s potížemi ve vztazích. Ať už máte potíže při výchově nebo se svými rodiči, či partnery. Další mou specializací je úzkostné prožívání běžných situací, posilování sebevědomí a práce s klienty, kterým jejich vlastní emoce znepříjemňují život a brání v dosahování vytyčených cílů. Více o mně najdete na https://www.irenahajkova.cz
Komentáře